Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arapça Almanca

Zona

Zona (Zona Zoster), gece yanığı olarak da bilinen, sıklıkla ilerleyen yaşlarda ağrılı, su dolu kabarcıklarla karakterize viral bir deri hastalığıdır. Zonaya neden olan virüs aslında su çiçeği virüsüdür. Su çiçeği geçirildikten sonra virüs yıllarca omurilik boyunca sinir köklerinde saklı kalır ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile sıklıkla 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Ancak çok daha erken yaşlarda da zona görülebilir.

İlk bulgu genellikle tek taraflı, belirli bir bölgede kızarıklık şeklindedir. Yanma-batma ve ağrı eşlik eden bulgulardır. Zamanla kızarıklığın üzerinde içi su dolu kabarcıklar gelişir ve zamanla bu kabarcıklar kabuklanarak dökülür. Bu süre ortalama 2-3 hafta sürer. Çok nadiren döküntü olmadan yanma-batma ve ağrı ile seyredebilir. Döküntüsüz zonada tanı koymak oldukça zordur.

Zona sıklıkla stresli dönemlerde, yaşlılarda ve bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlarda ortaya çıkar. Su çiçeği geçirmeyen kişilere yakın temas sonrası bulaşabilir ve su çiçeğine neden olabilir.

Tedavide topikal ve sistemik antiviral ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların ilk 3 gün içerisinde başlanması tedavi etkinliğini artırır ve hastalık süresini kısaltır. Zona sonrası özellikle 60 yaş üstü kişilerde postherpetik nevraji adı verilen ve 6 ay-1 yıl sürebilen şiddetli ağrı görülebilir. Bu durumda çeşitli antidepresanlar ve nörolojik ilaçlar önerilir.