Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arapça Almanca

Lazer ile Yüz Gençleştirme

Lazer Lifting nedir?

Lazer lifting, çeşitli lazerler kullanılarak ciltteki sarkmaları ve kırışıklıkları azaltmayı hedefleyen yüz gençleştirme yöntemidir. Bu amaçla en sık tercih edilen lazer sistemleri son yıllarda geliştirilen ve yan etki riski daha düşük olan fraksiyonel lazerlerdir. Fraksiyonel lazerler, deride binlerce mikroskopik ısı kolonları ile derinin alt tabakalarını hedefler ve yaşlanmış/hasarlanmış dokuda bir travma oluşturur. Oluşan bu kontrollü travma çevre dokudan gelen birçok büyüme faktörünün de etkisiyle yerini sağlıklı dokuya bırakır. Bir nevi yeni kollajen sentezine neden olarak derideki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltır. Ayrıca akne/travma/yanık izlerinin düzelmesine ve açık tenlilerde leke problemlerinin de gerilemesine yardımcı olur.

Lazer Lifting hangi amaçlarla uygulanır?

 • Yüz-boyun-dekolte ve elleri gençleştirmede,
 • İnce ve derin çizgi gidermede,
 • Deri elastikiyetini artırmada,
 • Açık tenlilerde leke tedavisinde,
 • Akne/travma/yanık izlerinin giderilmesinde kullanılır.

Lazer Lifting uygulamalarında kullanılan malzemeler nelerdir?

Lazer lifting amacıyla geleneksel ve fraksiyonel lazerler kullanılabilir. Her iki tedavi şekli de hem soyucu (ablatif) hem de soyucu olmayan (nonablatif) yöntemleri barındırır. Günümüzde fraksiyonel lazerler yan etki oranlarının düşük ve iyileşme sürecinin daha kısa olması sebebiyle tercih edilir. Soyucu lazer sistemleri içerisinde CO2 lazer, Er:YAG lazer ve Er:YSGG lazer bulunur. Soyucu olmayan sistemler içerisinde ise Er:Glass fiber ve thulium fiber lazerler yer alır.

Lazer Lifting kaç seans uygulanmalıdır?

Lazer lifting, hastanın yaşına ve deri bulgularına göre ortalama 3-6 seans önerilir. Kullanılan lazer tipine göre tedavi seansları arasında 3-4 hafta olmalıdır.

Lazer Lifting uygulaması nasıl gerçekleştirilir?

Hasta konforunu sağlamak için uygulamadan yaklaşık 30-45 dk önce topikal anestezik kremler uygulanır. Özellikle cildi soyan lazer uygulamalarında soğutucu sistemlerin kullanılması işlemin konforunu artırır. İşlem, hedeflenen bölgenin genişliğine bağlı olarak ortalama 20-30 dk sürer.

Lazer Lifting etkinliği ne kadar sürer?

Lazer lifting uygulamalarının etkinliği ortalama 1-2 yıl arasında değişir. Ablatif yöntemler ile genellikle daha uzun süreli iyileşmeler gözlenir. Ancak işlem sonrası kişinin yaklaşık 1 hafta sosyal hayatı kısıtlanır. Deride kızarıklık, ödem ve noktasal kabuklanma görülebilir. Kişinin özellikle işlemden sonraki 2 hafta boyunca güneşten sıkı bir şekilde korunması önemlidir. Bu sebeple lazer lifting uygulamaları kış aylarında yapılmalıdır. Uygulama sonrası doku iyileşmesini hızlandırmak ve yeni kollajen sentezini artırmak için PRP ile kombine edilebilir.

Lazer Lifting sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Tahriş yapma potansiyeli olan ürünlerin 1 hafta kullanılmaması,
 • Uygulama bölgesinin sık sık nemlendirilmesi,
 • 2 hafta güneş maruziyetinden kaçınılması önerilir.

Lazer Lifting kimlere uygulanmaz?

 • Hamile ve emzirenler,
 • Akut ve kronik enfeksiyonu olan hastalar,
 • Bronz hastalara uygulanmamalıdır.