Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arapça Almanca

Göz Altı Morluk Tedavisi

Göz altı morlukları kişiyi olduğundan daha yorgun ve yaşlı gösteren estetik sorunlardan biridir. Genellikle göz altı torbalanmaları, çukurları ve kırışıklıkları ile beraber görülür. Başlıca genetik faktörler oluşumunda rol alır. Ancak uyku problemleri, televizyon ve bilgisayar ekranı karşısında uzun süre vakit geçirmek, fazla miktarda çay-kahve tüketimi ile vücudun su tutmasına neden olan tuzdan zengin beslenmek gibi çevresel faktörler de morluklara neden olabilir veya mevcut morluğu artırabilir.

Göz altı morluk tedavisinde ilk adım iyi bir muayenedir. Kişinin ihtiyacına göre  doğru tedavi seçimi ise ikinci adımı oluşturur. Örneğin kişide morluğa şiddetli göz altı torbalanması eşlik ediyorsa ilk planda cerrahi operasyon düşünülür. Ya da göz altında çökmeleri olan kişilerde lipofilling yapılabilir. Lipofilling, kişiden alınan yağ dokusunun göz altı gibi gereksinim duyulan bölgelere geri verilmesi işlemidir. Cerrahi operasyon istemeyen kişilerde bu işlem tamamen insan bağ dokusu ile uyumlu hyalüronik asit dolguları ile de yapılabilmektedir. Özellikle birçok vitamin, antioksidan, mineral ve aminoasit ile zenginleştirilmiş göz altı ışık dolgusu (Redensity 2) göz çevresinin gençleştirilmesinde kullanılır. Bu amaçla göz altı oluğunun doldurulmasında, göz çevresi kırışıklıklarının ve morluğunun giderilmesinde, göz çevresine nem ve ışıltı vermede oldukça etkilidir.

Göz altı morluğuna gevşeme ve sarkmanın eşlik ettiği durumlarda ise Radyofrekans sistemleri kullanılabilir. Radyofrekans sistemleri, asıl olarak gevşemiş ve sarkmış kollajeni radyo dalgalarıyla ısıtarak eski formuna kavuştururur. Ayrıca göz çevresine canlılık veren, kırışıklıkları da azaltan bir yöntemdir. Göz kapağı sarkmalarında da başarıyla kullanılır.

Yapılan muayenede herhangi bir bağ doku kaybı yok, sadece renk değişikliği varsa, bu bölge renginde açılmaya neden olacak özel kimyasal peeling uygulamaları yapılabilir. Alfa hidroksi asitlerle yaptığımız bu peelingler deriyi %25 oranında kalınlaştırıp, kollajen yoğunluğunu ve cildin esnekliğini artırarak iyileştirir. Ayrıca göz çevresi kırışıklıklarında da azalma sağlar.

Göz çevresindeki renk değişikliklerinde başarıyla uyguladığımız IPL, Q-switched Nd-YAG lazer ve fraksiyonel lazer tedavileri de başlıca renk değişikliğine neden olan maddeyi hedefler ve ortadan kaldırır. Ayrıca antiaging etki göstererek deri altı kollajen tabakasını destekler. Morluğa sebep olan ciddi bir bağ dokusu kaybı durumunda ise radyofrekans tedavisi ile birlikte kullanılabilir.

Göz çevresi sorunlarında tek başına veya diğer yöntemler ile kombine edebileceğimiz PRP uygulaması ise genel olarak tüm yüzde ve göz altında ince çizgilerde açılma, aydınlanma ve canlanma sağlar. Ayrıca çeşitli renk açıcı vitaminlerin, büyüme faktörü içeren serum ve kremlerin gündelik kullanımı da tedaviyi destekler.

Tüm bu tedavi seçenekleri arasında en doğrusunu seçmek, hastanın şikayetinin tam olarak neden kaynaklandığının belirlenmesi ve doğru yönlendirilmesi ile mümkündür.