Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arapça Almanca

Uçuk (Herpes)

Herpes simpleks enfeksiyonu (Uçuk), vücudun hemen her yerinde gelişebilen, su dolu kabarcıklanma ve kabuklanma ile seyreden viral bir enfeksiyondur. Etken Herpes simpleks virüs (HSV)’dir. Uçuk virüsünün HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki tipi mevcuttur. Genel olarak HSV-1, ağız ve ağız çevresinde uçuğa neden olurken, genital herpes HSV-2 başta olmak üzere her iki tip HSV’e bağlı gelişebilir.

Uçuk sıklıkla stresli dönemlerde ortaya çıkar. Bununla birlikte yorgunluk, uykusuzluk gibi vücut direncini düşüren durumlarda, bağışıklık sisteminin baskılandığı (AIDS, organ nakli, kanser, vs) hastalıklarda, ateşli hastalıklarda ve aşırı güneş maruziyeti sonrası gelişebilir.

Uçuk tanısı kolaydır. Nadiren kültür ve ileri incelemelere gerek duyulur. Ancak genital herpesi olanlar cinsel yol ile bulaşan diğer enfeksiyonlar açısından muhakkak tetkik edilmelidir.

Tedavi hastalığın şiddetine göre belirlenir. Hafif şiddette herpes enfeksiyonlarında topikal, şiddetli herpes enfeksiyonlarında ise sistemik antiviral tedavi verilir. Ancak ilaçlar enfeksiyonun başladığı ilk 1-2 gün içinde başlanmalıdır. Aksi takdirde belirgin bir etki gözlenmez. Sık tekrarlayan uçuk vakalarında ise baskılama tedavisi (sistemik antiviral) 6 ay-1 yıl verilebilir.