Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arapça Almanca

Lazerle Dövme Silme

Yapılan araştırmalar, dövmesi olan kişilerin zaman içerisinde %17-35 oranında dövmelerini sildirmek istediğini ortaya koymuştur. Dövmeleri yok etmek amacıyla en sık kullanılan lazerler Q-switched Nd: Yag lazerlerdir. Lazer atışları ile dövme pigmenti parçalara ayrılmakta ve o bölgenin lenfatik ağı ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Dövme pigmentinin vücuttan uzaklaştırılması ortalama 6 hafta sürer. Dolayısıyla etkinlik değerlendirilmesi ve bir sonraki seans için 6 hafta beklenmelidir.

Lazerle dövme silme işlemi, her dövmede aynı sonuçlara neden olmaz. Dövme silmede en önemli faktör dövmenin rengidir. Siyah ve mavi renkteki dövme veya kalıcı makyaj uygulamaları kolaylıkla silinebilirken, sarı/yeşil/pembe renkteki dövmeler çok daha zor silinir. Dövmenin rengine ek olarak kullanılan pigment miktarı ve derinlik de lazerle dövme silme başarısını etkiler. Kullanılan pigment miktarı ve derinlik arttıkça uygulama seans sayısı da artar. Dövme silme işlemi, tüm bu faktörlere bağlı olarak 5-15 seans arasında değişir. Seans aralıkları arasında ise en az 6 hafta olmalıdır.

Uygulama öncesi dövme alanı 30-45 dk topikal anestezik krem ile uyuşturulur. İşlem sırasında beyaz renk değişikliği veya kanama oluşabilir. İşlem sonrasında ise ortalama 3-7 gün süren kabuklanma görülebilir. Kabuklanma için epitelizan kremler önerilir. Ayrıca uygulama sonrası muhakkak güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Lazerle dövme silme işlemi oldukça hızlı, kolay, etkili ve deneyimli ellerde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir. Bununla birlikte yanlış parametrelerde uygulama yapılması deride skar ve leke gelişimine yol açabilir. Ayrıca özgeçmişinde hipertrofik skar ve/veya keloid öyküsü olanlarda dikkatli uygulama yapılması gerekir.