Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arapça Almanca

Işık Sistemleri ile Fotorejüvenasyon

Işık Sistemleri (IPL-BBL) ile Fotorejüvenasyon nedir?

IPL (Intense Pulse Light) ve BBL (Broad Band Light) olarak bilinen ışık sistemleri, lazerlerden farklı olarak birden çok dalga boyuna sahip sistemlerdir. Birden çok dalga boyuna sahip olması, birden çok cilt problemi olan hastalarda tercih edilme nedenidir. Her bir dalga boyu cilde rengini veren farklı maddeler tarafından emilir ve böylece cilt kontrollü bir şekilde hasarlanır. Hasarlanmış cilt yine kontrollü bir şekilde yenilenir, kollajen sentezi tetiklenir, leke ve kızarıklık/kılcal damar görünümü azalır. Özellikle leke, kırışıklık ve kızarıklık sorunlarının birarada olduğu hastalarda rejuvenasyon yani cilt yenileme amacıyla kullanılır. Tüm bunlara ek olarak epilasyon amacı ile de kullanılabilir.

Işık sistemleri ile yapılan klinik çalışmalarda ciltteki yaşlanma belirtilerinin önemli oranda gerilediği ve cildin moleküler yaşının 10 yaş kadar önceye döndüğü gösterilmiştir. Işık sistemleri ayrıca güneşin neden olduğu cilt değişikliklerinin onarılması ile cilt kanseri riskini de azaltırlar.

Işık Sistemleri hangi amaçla uygulanır?

·      İnce kırışıklıkları azaltmada,
·      Leke ve renk düzensizliklerini gidermede,
·      Kızarıklık/Rozasea ve kılcal damar görünümünü azaltmada,
·      Epilasyon amacıyla kullanılır.

Işık Sistemleri ile uygulama nasıl gerçekleştirilir?

Işık sistemleri ile uygulama ağrısız bir uygulamadır. Ciltte hafif bir ısı dışında rahatsızlık hissine neden olmaz. Dolayısıyla anesteziye gerek yoktur. Uygulama bronz olmayan tene yapılmalıdır. Uygulama sayısı ise cildin ihtiyacına göre değişir. Genellikle 3-4 hafta ara ile ortalama 4-6 seans yeterli olur. Ancak 6 ayda bir yapılan ara uygulamalar, cilt yenileme etkisinin daha uzun sürmesini sağlar.

Işık Sistemleri ile uygulama sonrası nelere dikkat edilmeli?

Işık sistemleri deri yüzeyinde soymaya neden olmadığından, kişi normal yaşantısına aynen devam edebilir. Bununla birlikte işlem sonrası 2 hafta güneşten koruyucu kullanılması önerilir.