Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe İngilizce Arapça Almanca

Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit sık görülen, asıl olarak saçlı deri ve yüzü etkileyen kronik bir deri hastalığıdır. Saçlı deride sarı-beyaz kepeklenmeler sık görülürken, yüzde özellikle kaşlar, burun ve burun kenarlarını etkiler ve kızarıklık üzerinde sarı-yağlı kepeğimsi kabuklanmalar şeklinde görülür. Aynı zamanda kulak iç ve arka kısmı ile şiddetli vakalarda göğüs arasında ve koltuk altlarında da gözlenebilir.

Seboreik dermatit, kişiye kozmetik görünüm dışında herhangi bir zarar vermez. Ancak kronik, tekrarlayan bir hastalık olması ve kişinin dış görünüşünü etkilemesi nedeniyle hayat kalitesini bozar. Sıklıkla stresli ve yorgun dönemlerde aktif hale gelir ve kış aylarında daha şiddetli olma eğilimindedir.

Yapısal faktörlere ve derimizde zararsız bir şekilde yaşayan Malassezia adlı mantar mikrobunun aşırı artışına bağlı geliştiği düşünülmektedir. Tanısı kolaydır. Ancak bazen mantar hastalıkları ile karıştırılabilir. Bu durumda mantar arama yapılarak tanı kesinleştirilir. Tedavide çeşitli topikal ve sistemik tedaviler ile seboreik dermatit hastaları için geliştirilmiş uygun dermokozmetik ürünler tercih edilir.